skip navigation

All-OCC: First and Second Teams

By Zach Fleer, 02/20/19, 10:00AM EST

Share

A look at the All-OCC teams across each division

COLUMBUS, Ohio -- The Ohio Capital Conference has announced the all-conference basketball teams as selected by the head basketball coaches in each division.

Let's take a look at the first and second teams for all five divisions. 


OCC-Buckeye

Player of the Year: Ben Roderick (Olentangy Liberty)

 

Coach of the year: Greg Nossaman (olentangy liberty)

 

First Team
  • Ben Roderick (Sr. WF, Olentangy Liberty)
  • Sean Marks (Sr. PG, Olentangy)
  • Jeremiah Keene (Sr. CG, Westerville North)
  • Jordan McMillian (Sr. CG, Westerville South)
  • Bryson Lane (Sr. PG, Olentangy Orange)
  • Nick Nakasian (Sr. WF, Olentangy Liberty)
Second Team
  • Chaz Dixon (Sr. WG, Westerville Central)
  • Luke Ballinger (Sr. WG, Olentangy Orange)
  • Philip Alston (Sr. PF, Westerville North)
  • Noah Gossett (Sr. WG, Olentangy)
  • Joey Thatcher (Sr. PG, Olentangy Liberty)
  • Nik Brannon (Sr. WF, Olentangy Orange)

OCC-Capital

Player of the Year: Brady snyder (canal winchester)

 

Coach of the year: JEFF QUACKENBUSH (NEWARK)

 

First Team
  • Brady Snyder (Sr. PG, Canal Winchester)
  • Bilal Sow (Jr. PF, Canal Winchester)
  • Keegan Schaub (Jr. PG, New Albany)
  • Kegan Hienton (Jr. PF, Big Walnut)
  • Keshawn Heard (Sr. PF, Newark)
  • Bobby Crenshaw (Jr. WG, Newark)
  • Nakhi Taylor (Sr. PG, Groveport)
Second Team
  • Cole Metzler (Jr. PF, Canal Winchester)
  • Jayden Lewis (Jr. CG, New Albany)
  • Nathan Montgomery (Sr. PG, Big Walnut)
  • Jaden Woods (Jr. WF, Newark)
  • Kade Bafford (So. PG, Newark)
  • Elijah Monroe (Jr. WG, Groveport)

OCC-Cardinal

Player of the Year: Matt Allocco (hilliard bradley)

 

Coach of the year: BRETT NORRIS (HILLIARD BRADLEY)

 

First Team
  • Matt Allocco (Jr. WG, Hilliard Bradley)
  • Terin Kinsway (Sr. WF, Delaware Hayes)
  • Ben Wight (Sr. C, Thomas Worthington)
  • Nate Griggs (Jr. PG, Delaware Hayes)
  • Trey Ballengee (Sr. WF, Dublin Jerome)
  • Chris Mayfield (Jr. PF, Hilliard Bradley)
  • Zach Wilson (Sr. CG, Worthington Kilbourne)
Second Team
  • Jalen Sullinger (So. PG, Thomas Worthington)
  • Dan Lee (Jr. PG, Dublin Jerome)
  • Victor Mwamba (Sr. PG, Dublin Scioto)
  • Zach Hummel (Sr. PF, Hilliard Bradley)
  • Paul Burris (Jr. PF, Delaware Hayes)
  • Isaac Settles (So. WG, Thomas Worthington)
  • Andrew Patrick (So. WG, Hilliard Darby)

OCC-Central

Players of the Year: dominiq penn (dublin coffman) and Max Martz (upper arlington)

 

Coach of the year: jamey collins (dublin coffman)

 

First Team
  • Dominiq Penn (Jr. PG, Dublin Coffman)
  • Max Martz (Sr. WF, Upper Arlington)
  • Jacob Drees (Sr. PF, Hilliard Davidson)
  • Luke Bartemes (Sr. WF, Dublin Coffman)
  • Bodie Eberhart (Sr. CG, Marysville)
  • Anthony Lowe (Jr. PG, Central Crossing)
Second Team
  • CJ Karsatos (Sr. PF, Upper Arlington)
  • Will Hunter (Sr. WG, Dublin Coffman)
  • Christian Gillilan (Sr. PF, Hilliard Davidson)
  • Gage Keys (Jr. PF, Hilliard Davidson)
  • Derek Van Vlerah (Sr. WG, Dublin Coffman)
  • Jack Christian (So. WG, Marysville)

OCC-Ohio

Player of the Year: javohn garcia (pickerington central)

 

COACHES OF THE YEAR: Eric kreuger (pick. central) and jason bates (pick. north)

 

First Team
  • Javohn Garcia (Sr. PG, Pickerington Central)
  • Jack Sawyer (So. WF, Pickerington North)
  • Ben Fort (Sr. WG, Reynoldsburg)
  • Coleton Landis (Sr. PF, Pickerington Central)
  • Hunter Shedenhelm (Jr. WG, Pickerington North)
  • Sean Jones (Fr. PG, Gahanna)
Second Team
  • Elijah Thomas (Sr. CG, Gahanna)
  • Brock Waits (So. PG, Grove City)
  • Sahmi Willoughby (Sr. WF, Reynoldsburg)
  • Garner Wallace (So. WF, Pickerington Central)
  • Chris Scott (Jr. WG, Pickerington North)
  • Xavier Prince (Sr. WG, Reynoldsburg)

Recent News

Subscribe to 270 Hoops Mailing List!

Email Address:
Favorite Columbus HS Team:
First Name:
Last Name:
Subscribe
270Hoops 270 Hoops 270Hoops