skip navigation

270 Hoops Division II Seeding Guide

By 270 Hoops Staff, 02/09/17, 6:40PM EST

Share

A guide to seeding Division II in Central Ohio according to 270 Hoops

NS = neutral site

COLUMBUS, Ohio -- With the Central District Tournament Draw coming up on Sunday, 270 Hoops returns with its annual Central District Seeding Guide. Ranking all 26 teams in Division II, 270 Hoops aims to help coaches with the seeding process. 

We considered quality wins, conference quality, quality of loss, head-to-head results (if possible) and overall talent level of each team to seed the area. While some teams may have better records than teams ranked ahead of them, the previous factors all went into the seeding process.

Take a look at the 270 Hoops Division II Seeding Guide below.

Seed Team Record Top Wins
1 Eastmoor 15-5 @ South (+2), NS Westerville North (+3), NS Dublin Coffman (+6), Walnut Ridge (2x), @ Olentangy (+16), Africentric (2x)
2 South 19-1 @ Eastmoor (+15), @ Lancaster (+4), Walnut Ridge (2x), Africentric (2x), Johnstown (+2)
3 DeSales 14-3 Hartley (+8), Watterson (2x), NS Africentric (23), @ Whitehall (+2)
4 Johnstown 14-4 DeSales (+3), NS Wellington (+10), Heath (+16), Westerville Central (+10)
5 Bishop Hartley 14-4 Bloom-Carroll (+5), @ Wellington (+8), Bexley (+23), Ready (+20)
6 Bloom-Carroll 14-5 Logan Elm (2x), @ Canal Winchester (+23), Teays Valley (+21)
7 Heath 15-4 @ Logan (+18), Linden-McKinley (+3), Johnstown (+3), Northridge (2x)
8 Linden-McKinley 12-7 @ Beechcroft (+9), @ Mifflin (+3), East (+25)
9 Beechcroft 12-7 @ Granville (+37), Mifflin (2x), East Cleveland Shaw (+36)
10 Jonathan Alder 13-6 Marion Harding (2x), @ Hilliard Darby (+6), North Union (+12)
11 Highland 12-7 @ Heath (+3), @ Northmor (+21), Buckeye Valley (+12)
12 Whitehall 9-11 Columbus Academy (+6),NS John Glenn (+3), Bexley (2x), @ Marietta (+13)
13 Granville 11-9 @ Heath (+5), @ Watkins Memorial (+11), Briggs (+5)
14 Bishop Watterson 7-11 @ Westerville North (+1), Grove City (+3), @ Worthington Kilbourne (+6)
15 Bexley 8-10 Worthington Christian (2x), East (+1)
16 Independence 9-11 Briggs (+10), Africentric (+15), @ Walnut Ridge (+4), West (2x)
17 East 8-11 Centennial (2x), Linden (+2), Whetstone (2x)
18 Centennial 5-14 @ Beechcroft (+4), Mifflin (+7)
19 Buckeye Valley 7-12 Jonathan Alder (2x), Marion-Franklin (+8), Pleasant (+3)
20 Licking Valley 6-11 Granville (2x), @ Watkins Memorial (+3)
21 Marion-Franklin 4-15 Africentric (+5), River Valley (+15), West (+12)
22 Amanda-Clearcreek 6-12 Westfall (+4), Berne Union (+12)
23 Lakewood 4-14 @ River View (+30), Millersport (+11), Newark Catholic (+3)
24 River Valley 3-14 Buckeye Valley (2x), Galion (+31)
25 London 1-16 Horizon Science (+16)
26 Horizon Science 4-15 @ International (+28)

Recent News

Subscribe to 270 Hoops Mailing List!

Email Address:
Favorite Columbus HS Team:
First Name:
Last Name:
Subscribe
270Hoops 270 Hoops 270Hoops